הקיץ בפתח, והחום הכבד כבר נותן אותותיו. בניגוד לבני האדם, שיכולים ללבוש בגדים קצרים ולהיכנס לחדר ממוזג, עבור הכלבים הקיץ היא תקופה לא פשוטה, בה הם צריכים להתמודד עם החום העז ומטרדים נוספים שהקיץ מביא עמו.
ד"ר צחי צורי מן המרפאה הוטרינרית בגבת, שהנו גם הרופא הווטרינר של קרית טבעון וחבר בהסתדרות הרופאים הווטרינרים מציג מספר טיפים והצעות לשמירה על כלבכם בעונה החמה:
מכת חום
· כאשר הטמפרטורה עולה, הכלב עלול לסבול ממכת חום. ה"סובלים הגדולים" ביותר מחום הם הכלבים הגדולים, בהם שטח הפנים קטן ביחס לנפח, מה שמקשה על הכלב להיפטר מעודף חום. בעיקר רגישים לכך הם כלבים ממשפחת הלברדורים, כלבי הגולדן רטריבר ועוד גזעים שונים שגודל גופם גדול.
· כלבים כמעט ואינם מזיעים (מלבד בקצה האף ובכפות הרגליים). איבוד החום נעשה בתהליך הלחתה – פעולה של אידוי לחות דרך מערכת הנשימה. לכן, סוג נוסף של כלבים הנמצא בסיכון גבוה ללקות במכת חום, הוא כלבים עם אף פחוס, כמו למשל פקינז ובולדוג צרפתי. בכלבים אלו, תהליך הנשימה קשה גם כך, וכאשר הטמפרטורה בחוץ עולה, הנשימה הופכת לקשה יותר עבורם. נוצר מצב בו הם מתאמצים מעבר לרגיל כדי לנשום, מה שעלול להעלות את חום גופם לרמה מסוכנת.
· השעות המסוכנות ביותר ללקות במכת חום, הן למרבה הפלא השעות המוקדמות של הבוקר. למרות שבשעות אלו, הטמפ' נמוכה יותר מאשר בצהרי היום, רמת הלחות גבוהה מאד. ככל שעולה רמת הלחות באוויר, מנגנון האידוי דרך מער' הנשימה (הלחתה) הופך לבלתי יעיל ואז יכול להיווצר מצב בו כלב גדול שרץ "רק" קילומטר אחד, לא מצליח להיפטר מעודף חום גוף, ולוקה במכת חום.
· אם אתם חושדים שכלבכם סובל ממכת חום (חום גופו עולה), העניקו לו טיפול ראשוני: תנו לו לשתות מים צוננים ואפילו שפכו מים על גופו, הכניסו אותו לחדר ממוזג (בו רמת הלחות נמוכה) ופנו מיידית לרופא ווטרינר.
פרעושים וקרציות
· בקיץ, פרעושים וקרציות מתרבים בקצב מהיר יותר. לכן, יש להקדים תרופה למכה, ועוד בחודשי האביב, להתחיל בטיפול מונע. חשוב מאד להשקיע בתכשירים טובים ולא לחסוך בנושא זה.
· הסכנה בטפילים אלו טמונה בכך שהקרציות עלולות לשאת חיידק הגורם ל"קדחת קרציות". זו היא מחלה קשה שבמקרים קיצוניים עלולה לגרום למוות של בעל החיים.
· בנוסף, גם הקרציות וגם הפרעושים שוכנים על גוף הכלב ומוצצים את דמו. כתוצאה מכך, עלולים הכלבים והחתולים לסבול מאנמיה, מאלרגיות קשות ולעיתים טיפילים אלו נטפלים גם לבני האדם.
האם לספר את הכלב?
· האינטואיציה הראשונה שלנו היא לגלח את הכלב מהפרווה החמה כדי שלא יסבול מחום הקיץ. אך למעשה, תפקיד הפרווה בקיץ הוא להגן מקרינת השמש.
· עם זאת רצוי לספר את הכלב (אך להשאיר לו שכבת פרווה דקה). התספורת חושפת מעט את עור גופו לסביבה ומסייעת בקירור הגוף ובהתמודדות עם קרציות ופרעושים.
עקיצות ונשיכות
· הקיץ זו גם העונה האהובה על הנחשים. בשעות הערב, כשקצת מתקרר בחוץ, יוצאים הנחשים ממקום מחבואם בחיפוש אחר מקור מים: ברז מטפטף, דשא מושקה ואפילו קערת המים של כלבכם. הכלב, מתוך סקרנות, ניגש לרחרח את הנחש, ובד"כ ננכש בפניו. הכשת הנחש גורמת לכלב סבל גדול מאד. באזור הפגוע יש נפיחות גדולה, ולעיתים ניתן לראות נקודת דם. במקרה כזה, יש לפנות בדחיפות לרופא ווטרינר.
· גם היתושים, הדבורים וחרקים רבים נוספים מתרבים במהירות בקיץ. במידה והכלב נעקץ ע"י חרק ייתכן ותהייה נפיחות במקום העקיצה. רצוי לפנות אל הוטרינר גם במקרה זה , אף כי כאן הטיפול פחות דחוף, ולעיתים ניתן לקבל הנחיות לטיפול בשיחת טלפון עם הווטרינר.
מזון
· הרופאים הווטרינרים ממליצים באופן קבוע, להאכיל את הכלב במזון יבש. אך אם אתם "חוטאים" מדי פעם, ומאכילים את כלבכם במזון ביתי מבושל, זכרו שבחום השורר בחוץ, המזון המבושל מתקלקל במהירות ואם הכלב לא אוכל אותו באותו רגע, מומלץ להחליפו.

ד"ר צורי מדגיש כי חשוב מכל בתקופת הקיץ, לדאוג לכלב למקום מוצל ולמקור מים זמין. כמו כן הוא מציין כי אחת התופעות המסוכנות ביותר לכלבים הוא החום בכבד במכוניות: "כאשר אתם מצרפים את כלבכם לטיול ברכב, זכרו שהוא עשוי מפח וקולט חום. טמפ' ברכב יכולה להגיע עד °60 מעלות צלזיוס ואם תשאירו את הכלב אפילו למספר דקות מועט, זה עלול להיות קטלני!"
שיהיה לנו ולבעלי החיים קיץ נעים וקריר