מידע כללי
המונח "הריון" משמעו התקופה שבה העוברים מתפתחים ברחם אמם בכלבות נמשך ההריון בין 58 ל-68 ימים, כשבממוצע הוא נמשך 9 שבועות (63 ימים)
אבחון ההריון:
אין בנמצא בדיקות דם או שתן לאבחון מוקדם של הריון בכלבות.
הזמן המוקדם ביותר שבו אפשר לאבחן את ההריון הוא 36-25 ימים לאחר ההזדווגות, כשאז יכול הרופא לזהות הריון על ידי מישוש הבטן. אבחון על ידי צילום רנטגן אפשרי בדרך כלל אחרי 45 ימים מההזדווגות שאז מתחילה התפתחות השלד בעוברים.
שינויים גופניים:
במשך חמשת השבועות הראשונים להריון יש רק מעט שינויים נראים לעין.
אחרי השבוע החמישי אפשר להבחין בעלייה במשקל, במיוחד אם מספר הגורים גדול.
אם יש רק גור אחד או שניים, האם עשויה לעלות רק מעט במשקל עד קרוב מאד להמלטה.
הגדלת הבטן ניכרת לעין בדרך כלל רק בשלושת השבועות האחרונים להריון.
בלוטות החלב עשויות להתחיל לגדול כבר ביום ה-35 להריון, אך בדרך כלל
התפתחותן אינה נראית לעין עד היום ה-45 להריון. חלב עשוי להימצא כבר מהיום השביעי או התשיעי לפני ההמלטה, אך בדרך כלל אינו מיוצר עד ליום-יומיים לפני ההמלטה.
שינויים בהתנהגות:
במהלך ההריון, במיוחד בשבועות האחרונים שלו, עשויים לחול שינויים בהתנהגותה של הכלבה. ככל שגדל הרחם עם התפתחות הגורים, הכלבה עלולה להיות חסרת מנוחה, לרצות להתבודד, ובימים האחרונים של ההריון היא עלולה לעשות את צרכיה בבית כיוון שהרחם הכבד לוחץ על שלפוחית השתן ועל המעיים.
במהלך השבועיים האחרונים להריון הכלבה עלולה להיות עצבנית ויש להימנע ממגע בינה לבין ילדים קטנים.
פעילות גופנית:
הגישה הנכונה היא פעילות גופנית מתונה. לא מומלצת כפיית מנוחה על הכלבה וגם לא פעילות גופנית מאומצת, אלא פרקי זמן קצרים של משחק מתון וטיולים קצרים.
תזונה:
תזונה טובה הכרחית לבריאות הכלבה וגוריה. במשך ארבעת השבועות הראשונים, כמעט ולא משתנות הדרישות התזונתיות של הכלבה, לעומת זאת במשך חמשת השבועות האחרונים להריון, הדרישות התזונתיות של הכלבה הן כמעט כפולות מן הרגיל.
יש לתת לה כמויות גדולות יותר של אוכל במספר ארוחות ביום. רצוי לעבור למזון מיוחד לכלבות בהריון או פשוט לחזור ולתת מזון גורים שהוא עשיר בחלבון אנרגיה וסידן. יש לאפשר לכלבה גישה חופשית למים טריים ונקיים בכל זמן. הרופא עשוי להמליץ על דיאטה מיוחדת ו/או תוספת ויטמינים.